ثبت جهانی مضیف به صورت مشترک با کشور عراق در دستور کار قرار دارد

مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث‌فرهنگی،گفت: این وزارتخانه و اداره‌ کل میراث فرهنگی خوزستان تلاش‌های خود را برای ثبت جهانی مضیف به صورت مشترک با کشور عراق در دستور کار قرار داده و این امرمهم به‌زودی تدوین می‌شود.

به گزارش هفته نامه خورموسی به نقل از تسنیم ، علیرضا ایزدی اظهار داشت: پرونده جهانی شدن مضیف در هجدهمین جلسه کمیته بین دولتی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آذرماه سال جاری در شهر کاسان جمهوری بوتسوانا توسط کشور عراق مطرح شد که بلافاصله با سفیر کشور عراق در این اجلاس گفت‌وگو و موضوع ثبت‌ جهانی و اشتراکات فرهنگی دو کشور مطرح و پیگیری شد.

وی افزود: در روزهای گذشته، هماهنگی‌ها و پیگیری‌های لازم را با اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان و معاونت میراث‌ فرهنگی خوزستان انجام و پرونده مضیف خوزستان به‌زودی ارائه شده و شاهد برگ زرین دیگری از میراث ناملموس استان زرخیز خوزستان و میهن عزیزمان خواهیم بود.

مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ادامه داد: فرهنگ ناب مردم شریف عرب خوزستان و اهمیت به مضیف و نیز پذیرایی و ضیافت از دیرباز جایگاه ویژه‌ای داشته و همین موضوع باعث شده که فن‌آوری ساخت آن به پیشنهاد اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان به شایستگی در دی ماه ۱۳۹۰ در فهرست آثار ملی میراث‌فرهنگی ناملموس کشور ثبت شود.

به گزارش تسنیم، در هجدهمین جلسه کمیته بین دولتی حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس که در شهر کاسان جمهوری بوتسوانا برگزار شد، سازه «مضیف» به عنوان سازه‌ای از نی که مربوط به سبک زندگی تالاب‌نشینان جنوب ایران و عراق است به نام عراق در فهرست آثار جهانی قرار گرفت.

در هجدهمین نشست کمیته بین‌الدولی پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس از ایران سه پرونده برای ثبت‌ جهانی بررسی شد که شامل افطار و مراسم اجتماعی ـ فرهنگی آن (مشترک با آذربایجان، ترکیه و ازبکستان)، هنر تذهیب (مشترک با آذربایجان، تاجیکستان، ترکیه و ازبکستان) و جشن سده (مشترک با تاجیکستان) بود که هرسه میراث ناملموس کشورمان جهانی شدند.

مضیف به معنای محل ضیافت، همان اتاق پذیرایی از مهمان است که در بین مردمان عرب مرسوم است. این مهمان‌خانه قدمتی دیرینه دارد، سازه‌ای به ظاهر ساده که ساختی پیچیده دارد.

از عرب‌های ساکن استان‌های جنوبی ایران گرفته تا عرب‌های عراق، در مضیف از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند، سالنی بزرگ و گسترده با ستون‌هایی از نی و پوششی از حصیر که شکاف‌هایی پنجره‌ مانند برای ورود نور دارد و کف آن با فرش و قالیچه پوشانده می‌شود.

همچنین محل تجمع افراد قبیله و خویشاوندان نزدیک است که در کنار هم جمع می‌شوند و با حضور شیوخ و بزرگان طایفه به حل و فصل مسائل و مشکلات می‌پردازند و قهوه‌خوری نیز در مضیف یک مراسم سنتی در میان اعراب است که آداب‌ و رسوم و لوازم خاص خود را دارد .

انتهای پیام/م

http://khormusa.ir/764کپی شد! https://khabarkhoormousa.ir/764/ثبت-جهانی-مضیف-به-صورت-مشترک-با-کشور-عرا/کپی شد!